Vhodné barvy na Vaše stěny

Barvy ovlivňují náš svět a do něho patří i bydlení. Správně zvolenou barvou svůj domov rozzáříte a přivedete do harmonie, špatnou se nebudete cítit nejlépe. Volba barev na vašich stěnách vás může ovlivnit pocitově, ne nadarmo se říká, že celkový vzhled a styl bydlení ovlivňuje i vaši náladu. Proto nezapomínejte před malováním místnosti vše promyslet a zvolit barevnost interiéru podle funkce, kterou místnost má splňovat. Nebojte se barevných kombinací a moderního nábytku a podku si zrovna nejste úplně jistí, poradíme vám pár cenných rad, který váš domov krásně zútulní.

 

 Teplé a studené barvy

Barvy v interiéru se rozdělují do třech hlavních kritérií – teplota, sytost a světlost. Podle prvního kritéria -  teploty se barvy a jejich odstíny rozdělují na studené a teplé. Do teplých barev patří červená, oranžová, žlutá a další odstíny jako je krémová, hnědá, růžová atd. Mezi studené barvy řadíme modrou, zelenou a další odstíny - fialová, šedá atd.

 

Studené barvy vyvolávají pocit chladu a uklidňujcím dojmem umožňují nám soustředit se, hodí se do místností určených k odpočinku a k relaxaci např. do ložnice, pracovny nebo koupelny. Samozřejmě  můžete nakombinovat jednu stěnou i s jinou barvu,která naopak zahřeje a poté můžete použít modrou i do děstkého pokoje.

 

Zatímco teplé barvy na nás působící zahřívajícím pocitem, stimulují a vyvolávají emoce, zútulňují místnost se především skvěle hodí do společenských místností jako je obývák, kuchyně, chodby i opět do dětského pokoje. Jemné odstíny teplých barev jako je třeba krémová, lososová, meruňková lze použít i do ložnice nebo koupelny.

 

Poté co se rozhodnete pro barvu místnosti je důležité i správně zvolit a sladit ladit nábytek s funkcí místnosti.

 

Sytost barev

Sytost teplých nebo studených barev a jejich odstínu si zvolte podle svých vlastních představ a pocitů, jak na vás působí, nikoliv modle módních trendů.  Vykouzlete svůj interiér, tak aby barevné stěny s ostatními doplňky v interiéru navodily harmonické a příjemné  pocity, aby podlaha, koberce a nábytek ve vybrané místnosti vytvářeli prostor odpočinku, společenské místnosti nebo hravého děstkého pokojíčku. Mějte ale na paměti, že příliš syté barvy v interiéru mohou působit na člověka rušivě, až agresivně, tráví-li v něm delší dobu. Takovou barvou je třeba červená, černá i jedovatě zelená!

 

Světlost barev

Světlost barvy užité v dané místnosti by se měla řídit podle světelných podmínek a i velikostí interiéru (velikost pokoje, oken, balkonu apod.) Pomocí správně zvolené světlosti barvy lze změnit celkový vizuální dojem celé místnosti. Malé místnosti, které působí tmavým dojmem lze  opticky zvětšit a projasnít světlým odstínem nebo i zrcadly, naopak příliš velké místnosti s vysoký stropem opticky snížíte použitím tmavších nebo tlumených odstínů, který použijete pouze na stěny nikoliv na strop.

 

Pokud stále váháte jakou barvu zvolit do svých místností, v rozhodování vám velmi ulehčí váš nábytek i dekorace, které už máte nebo si chcete pořídit. Přeci jen barevných odstínů je mnoho, ale váš nábytek je přeci jen omezen, poté si vyberte barvu, kterou použijete na stěny svého interiéru.  

 

Barvy do vašeho interiéru

Máme tu pro vás rozdělení místností a k nim zařazeny barvy, které se nejvíce hodí.

 

Barvy do obývacího pokoje

Vzdušnějším a větším prostorem působí obyvácí pokoj ve světlých a teplých barvách. Pokud ale chcete místnost zmenšit a zútulnit, použijte tmavší odstíny.

 

Vhodné barvy pro obývací pokoj:

  • Bílá (s kombinací barevných doplňků, nábytku a dekorací, které vyniknou), světle zelená, levandulová, šedobéžová nebo oranžová, kakaově hnědá.

 

Nevhodné barvy:

Výrazná červená, jedovatě zelená, černá, všechny ostré barvy, které mohou působit spíše agresivně.

 

Barvy do vaší ložnice

Ložnice by měla působit útulně a příjemně, jedná se o odpočinkovou místnost a je potřeba volit jemné tóny studených nebo i teplých barev.

 

Vhodné barvy do ložnice:

Volte jemné odstíny nikoliv výrazné, zelená, písková nebo béžová, vínová, broskvová, růžová.

 

Nevhodné barvy:

Výrazné  a ostré odstíny barev, oranžová, žlutá, červená.

 

Barvy do kuchyně

Barvu do kuchyně můžete použít jakoukoliv, zde se vaší fantazii meze nekladou, jen pozor na jedovatě zelenou, ztrácí se chuť k jídlu!

 

Vhodné barvy do kuchyně:

Žlutá, broskvová, hnědá.

 

Nevhodné barvy:

Světle modrá a světle zelená.

 

Barvy do koupelny

Vzhledem k tomu, že pro koupelny není dobré volit tmavé barvy, většina místností jsou malinké a tím, by se prostor ještě více opticky zmenšil. Klasikou v barvách pro koupelny je bílá, světle modrá, ale opět zde neplatí žádná velké omezení, můžete se rozhodnout na základě vašeho nábytku nebo dekorací, které chcete použit.

 

Vhodné barvy do koupelny:

Všechny světlé barvy - bílá, liliová, modrá, krémová, světle hnědá.

 

Nevhodné barvy:

Tmavé barvy pro celé stěny.

 

Barvy do dětského pokojíčku

Mnoho lidí si myslí, že bílý dětský pokoj je nudný. Nemusí to však být pravda, i bílá doplněná o barevné prvky může vypadat velmi efektně.

 

Vhodné barvy do dětského pokojíčku:

Bílá, modrá, růžová, zelená, fialová, pomerančová.

 

Nevhodné barvy:

Výrazná světlá červená, ostré barvy jako je žlutá a zelená.

 

Barvy velmi ovlivňují jak se cítíme v prostředí, ve kterém jsme a žijeme, proto si dejte na čas a s rozhodnutím jakou barvu zvolit nespěchejte!

 

 Autor: Pavla Janíčková

 
Oblíbené (0)
Velmi neradi Vás otravujeme, ale musíme Vás informovat, že tento web používá soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte. Více informací